Sıkça Sorulan Sorular

Islak hacimler, yapılarda su ile temasın yoğun olduğu bölgelerdir. Islak hacimlerin yüzey kaplamaları çoğunlukla seramik ile yapılır. Seramiklerin kaplanmasından önce mutlaka doğru bir şekilde su yalıtımı yapılmalı, daha sonra seramik kaplamasına geçmelidir.

Yüzeyin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Betonun zayıf kısımları tamir edilmeli, iyi tutunmamış sıvalar sökülmeli, yüzey düzgün ve sağlam hale getirilmeli, binadaki statik çatlaklar AQUALATEX’li sıva veya REPAİRGROUT EXPAN Yüksek Mukavemetli Rötresiz Grout Harcı ile tamir edilmelidir. Dinamik (hareketli) çatlaklar ise FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile tamir edilmelidir. Su gelen delikler AQUASTOP ile tıkanmalıdır. Sivri uçlar ve köşeler IMPERMO Pah Bantları ile pahlanmalıdır. AQUACEMENT 2K 207 (süper elastik) veya AQUACEMENT 2K 205 (yarı elastik) su yalıtım malzemeleri ile yüzeyin yalıtımı yapılır.

Seramik uygulamalarına en erken 3 gün sonra geçilir. Bu tip uygulamalarda kaplama malzemesinin cinsine ve boyutlarına göre en uygun FİXA Seramik Yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra FİXA Seramik Yapıştırıcısı uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin arka tarafının en az %80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Kullanılan döşeme plakaları ve zemin düzgünlüğüne göre gerekirse Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramik araları çimento esaslı FİXA FLEX Derz Dolgu Malzemesi veya FİXA FLEXSİL Silikon Katkılı Flex Derz Dolgu Malzemesi ile doldurulmalıdır.

Teras ve balkonlar ıslak hacimler gibi su ile yoğun temas eden mekânlardır ve dış şartların yıpratıcı etkilerine (UV ışınları, sıcak ve soğuk hava şartları gibi) maruz kalırlar. Bu tip mekânlar seramik ile kaplanacaksa öncesinde mutlaka doğru bir şekilde su yalıtımı yapılmalı, daha sonra seramik kaplamasına geçilmelidir.

Yüzeyin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi, toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Betonun zayıf kısımları tamir edilmeli, iyi tutunmamış sıvalar sökülmeli, yüzey düzgün ve sağlam hale getirilmeli, binadaki statik çatlaklar AQUALATEX’li sıva veya REPAİRGROUT EXPAN Yüksek Mukavemetli Rötresiz Grout Harcı ile tamir edilmelidir. Dinamik (hareketli) çatlaklar ise FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile tamir edilmelidir. Su gelen delikler AQUASTOP ile tıkanmalıdır. Sivri uçlar  ve köşeler IMPERMO Pah Bantları ile pahlanmalıdır. AQUACEMENT 2K 251 (süper elastik), AQUACEMENT 2K 207 (süper elastik) veya AQUACEMENT 2K 205 (yarı elastik) su yalıtım malzemeleri ile yüzeyin yalıtımı yapılır.

Seramik uygulamalarına en erken 3 gün sonra geçilir. Bu tip uygulamalarda kaplama malzemesinin cinsine ve boyutlarına göre en uygun FİXA Seramik Yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra en uygun FİXA Seramik Yapıştırıcısı uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin arka tarafının en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Mutlaka Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit edilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır. Daha iyi bir yapışma için harcın içerisine AQUALATEX veya AQUACEMENT 2K 207 B Bileşeni katılabilir.

Seramik kaplanırken mevcut dilatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Yüzeydeki suyun tahliyesine olanak vermek için su giderine doğru uygun bir eğim verilmelidir. Seramik aralarına REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu, FİXA FLEX Derz Dolgu Malzemesi veya FİXA FLEXİL Silikon Katkılı Flex Derz Dolgu Malzemesi tercih edilmelidir.

Granit seramikler su emiciliği genellikle %0,5’in altında olan ve son derece sert kaplama malzemeleridir. Tercihen yoğun yaya trafiğine maruz kalan mekânlarda uygulanırlar. 30 x 30 cm ebatlarından daha büyük olan granit seramiklerde üretimden kaynaklanan gönyeden sapmalar ve kavisler bulunabilir. Granit seramiklerin kendine has bu özellikleri yapıştırma esnasında granit seramikler için özel üretilmiş polimer katkılı granit yapıştırıcılarının kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Standart seramik yapıştırıcıları ile yapıştırılan kaplamalar iyi bir yapışma sağlamayacak ve zaman içerisinde yüzeyden kopmalara sebebiyet verecektir.

Bu tip uygulamalarda FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı,  FİXA FLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı veya FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı tercih edilmelidir. Döşenen granit seramiklerin renklerinin açık tonlar olması halinde FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı – Beyaz veya FİXA FLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı – Beyaz veya FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı – Beyaz tercih edilmelidir. Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra yukarıda belirtilen ürünler uygun bir dişli mala ile uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az %80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramikler kaplanırken mevcut dilatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Seramik aralarına REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgu Malzemesi, FİXA FLEX Derz Dolgu Malzemesi veya FİXA FLEXSİL Silikon Katkılı Flex Derz Dolgu Malzemesi (yoğun yaya trafiğine açık alanlarda 6 – 20 mm geniş derz aralıkları) tercih edilmelidir.

Alttan ısıtmalı zeminlerde seramiklerin altında yüksek sıcaklık değişiklikleri olmaktadır. Sistemin çalışması esnasında sıcak suyun geçmesi yapıştırıcı ve derzlerde genleşmeye; sistemin durarak soğuması ise yapıştırıcı ve derzlerde büzüşmeye sebep olur.

Bu tip uygulamalarda FİXA FLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı  veya REPOX 100 Epoksi Esaslı Mermer ve Granit Yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. En az 24 saat önceden ısıtma sistemi kapatılmalıdır. Yüzey nemlendirildikten sonra çimento esaslı yapıştırıcılar, yüzey kuru iken ise epoksi esaslı yapıştırıcılar uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az %80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Mutlaka Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramikler kaplanırken mevcut dilatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Dinamik (hareketli) çatlaklar ise FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile tamir edilmelidir. Seramik aralarına REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu veya FLEX özellikte olan çimento esaslı derz dolgular tercih edilmelidir.

Yoğun yaya trafiğine maruz kalan zeminlerde seramiklerin zemine dikkatlice yapıştırılması ve olası genleşmeleri absorbe edecek dilatasyon derzlerinin bırakılması gereklidir.

Bu tip mekanlarda FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA FLEX Granit Saramik Yapıştırma Harcı, FİXA HİGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı veya REPOX 100 Epoksi Esaslı Mermer ve Granit Yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra çimento esaslı yapıştırıcılar, yüzey kuru iken ise epoksi esaslı yapıştırıcılar uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Mutlaka Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek ham seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramikler kaplanırken mevcut dilatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmedir. Dilatasyon derzlerinin arasında profiller bırakılmalıdır. Dinamik (hareketli) çatlaklar ise FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile tamir edilmelidir. Seramik araları REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu veya FLEX özelliği olan çimento esaslı derz dolgular ile doldurulmalıdır.

Eski seramikleri sökmek işçilik ve moloz dökmek gibi ilave masraflara, vakit kaybına ve gürültüye yol açmaktadır. Bu sebeple tadilat ihtiyacı olan birçok mekanda eski seramikleri sökmeden üzerine seramik kaplamak istenmektedir.

Bu tip mekanlarda FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA FLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı, AKRİLAN 200 Pasta Tipi Kullanıma Hazır Seramik Yapıştırıcısı veya REPOX 100 Epoksi Esaslı Mermer ve Granit Yapıştırıcısı tercih edilmelidir.

Eski seramikler iyice kontrol edilmeli, gevşek parçalar sökülmelidir. Yüzey iyice temizlendikten sonra eski seramiklerin yüzeyleri tutunmayı artırmak için çentiklenerek yüzey pürüzlendirilmelidir. Tercih edilen ürün uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramik üzerine seramik yapıştırılmasında çimento esaslı ürünlerden önce ADHERA etkin bir çözüm sağlar. ADHERA kullanımının en önemli faydası alttaki seramiğin çentiklenmesine, kırılmasına gerek kalınmamasıdır. Gülkurusu renkli olması sürüldüğü yüzeyde belirgin olmasını sağlar.

Seramiklerin araları mekana uygun FİXA derz dolguları ile doldurulmalıdır.

Dış cepheler, hem atmosfer şartlarının yıpratıcı etkilerine (UV ışınları, sıcak ve soğuk hava şartları gibi), hem de binadaki salınımların fiziksel etkilerine maruz kalırlar.

Bu tip uygulamalarda FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı – Çift Bileşenli veya REPOX 100 Epoksi Esaslı Mermer ve Granit Yapıştırıcısı tercih edilmelidir.

Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı, FİXA Granit Seramik Yapıştırma Harcı – Çift Bileşenli veya kuru zemine REPOX 100, uygun bir dişli mala ile uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Mutlaka Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. En alt sıra mukavemetini almadan bir üst sıraya geçilmemelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramikler kaplanırken mevcut dîlatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Derzler FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile doldurulmalıdır.

Yüzeyin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Betonun zayıf kısımları tamir edilmeli, iyi tutunmamış sıvalar sökülmeli, yüzey düzgün ve sağlam hale getirilmeli, binadaki statik çatlaklar AQUALATEX’li sıva veya REPAİRGROUT EXPAN Yüksek Mukavemetli Rötresiz Grout Harcı ile tamir edilmelidir. Dinamik (hareketli) çatlaklar ise FİXA’nın uygun MS, Hibrid ve Poliüretan Mastikleri ile tamir edilmelidir. Su gelen delikler AQUASTOP ile tıkanmalıdır.

Havuzlar ve su depolarında seramik döşenmesi öncesinde mutlaka su yalıtımı yapılmalı ve suyun dışarı kaçması ve dışarıdaki suyun içeri girmesi önlenmelidir. Su yalıtımında AQUAFİX Kristalize Su Yalıtım Malzemesi, AQUACEMENT 2K 207 veya AQUACEMENT 2K 251 ürünleri kullanılabilir.

Bu tip uygulamalarda seramikler döşenirken FİXA Havuz ve Islak Zemin Yapıştırma Harcı veya FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı tercih edilmelidir.

Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Yüzey nemlendirildikten sonra FİXA Havuz ve Islak Zemin Yapıştırma Harcı veya FİXA HIGHFLEX Granit Seramik Yapıştırma Harcı uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Mutlaka Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapıştırma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramik araları silikon katkılı, küf ve mantar oluşumuna dirençli, çimento esaslı FLEX özellikte FİXA FLEXSİL Silikon Katkılı Flex Derz Dolgu malzemesi (1 – 6 mm) veya kimyasal çözeltilere ve bakterilere dayanıklı REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu ile doldurulmalıdır.

Bu tip yüzeylerde iyi bir yapışma sağlamak için çok esnek, yüksek yapışma mukavemeti olan akrilik esaslı seramik yapıştırıcılar uygulanabilir. Bu tip uygulamalarda AKRİLAN 200 Pasta Tipi Kullanıma Hazır Seramik Yapıştırıcısı tercih edilmelidir.

Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Gevşek parçalar kazınmalı, toz, moloz ve atıklar yüzeyden temizlenmelidir. Yüzeyde yapışmayı arttırmak için bir kontak tabakası oluşturulduktan sonra AKRİLAN 200 uygun bir dişli mala ile uygulanır. Yapıştırıcının seramiğin arka tarafının en az % 80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Gerekirse Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırıcı sürülmeli ve taraklama yünü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiğin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramiklerin araları uygulama mekânına ve kaplama malzemesinin cinsine, boyutlarına göre uygun FİXA derz dolguları ile doldurulmalıdır.

Bu tip yüzeylerde iyi bir yapışma sağlamak için yüksek yapışma mukavemeti olan, kimyasallara ve bakterilere dayanıklı epoksi esaslı seramik yapıştırıcıları uygulanabilir.

Böyle uygulamalarda REPOX 100 Epoksi Esaslı Mermer ve Granit Yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Çimento ve akrilik esaslı yapıştırıcılar bu tip yüzeyler için uygun değildir.

Yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeydeki olası sapmalar kontrol edilmelidir. Gevşek parçalar kazınmalı, toz, moloz vb atıklar yüzeyden temizlenmelidir. Yüzey nemi % 4’ün altında olmalıdır. REPOX 100 uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. İyi bir yapışma sağlamak için lastik çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramik araları kimyasal çözeltilere ve bakterilere dayanıldı REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu ile doldurulmalıdır.

Alışveriş merkezi, market, okul, endüstriyel yapılar, hastane vb. mekanlar hizmet özelliklerinden dolayı uzun süre kullanıma kapatılmadıklarından, zemin veya duvar seramiklerinin yenilenmesi kolay değildir. Restorasyonun kısa sürede tamamlanarak mekanların tekrar kullanıma hazır hale getirilmeleri gerektiğinden bu tip mekanlarda FİXA Hızlı Sertleşen Yapıştırma Harcı kullanılmalıdır. Uygulama öncesinde mevcut kaplamanın sağlamlığından emin olunmalıdır. Yapışma özelliğini kaybetmiş, dökülmek üzere olan seramikler yüzeyden sökülmeli, mevcut kaplamanın yüzeyi tutunup tutunmadığı kontrol edilmelidir. Eğer zeminde tesviye farkları fazla ise, MONOFLOOR 100 Hazır Zemin Tesviye Şapı (3-10 mm) ile yüzey düzgünlüğü sağlanmalıdır.

Yüzey mekanik olarak temizlendikten sonra uygulamaya başlamadan önce akrilik esaslı astar kullanılabilir. ADHERA Yapıştırıcılar için Bağlayıcı Astar, aderans arttırıcı, yüzey emiciliğini dengeleyen, yüksek yapışma özelliklerinden dolayı çimento esaslı yapıştırıcıların uygulaması öncesinde kullanıma uygun bir üründür. Tek kat uygulanan astar üzerine seramik yapıştırıcısı olarak, hızlı priz alan FİXA Hızlı Sertleşen Yapıştırma Harcı uygulanmalıdır. Yapışma harcının seramiğin arka tarafının en az %80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Çift Taraflı Yapıştırma Metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır. FİXA Hızlı Sertleşen Yapıştırma Harcı 6 saat sonra mukavemetini alır, 3-4 saat sonra derz dolgu uygulanabilir.

Seramikler kaplanırken mevcut dilatasyon derzlerinin üzerinin kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Seramik aralarına REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu veya FLEX özellikte olan çimento esaslı derz dolgular tercih edilmelidir.

Astarlar, seramik üzerine seramik kaplama öncesinde ve yapıştırma, sıvama ve tamirat uygulamaları öncesinde yüzey aderansını arttırmayı sağlayan ürünlerdir. Bu özelliğinin yanı sıra emici yüzeylerde yapılacak uygulamalar öncesinde harç ile emici yüzey arasında bir film tabakası oluşturan ve bu sayede harç suyunun yüzey tarafından hızla emilmesini engelleyen ürünlerdir.

Seramik üzerine seramik yapıştırmak için seramiğin çentiklenmesi veya kırılması gibi yöntemler işçilik masrafı, vakit kaybı ve gürültüye yol açacağı için eski seramikleri sökmek yerine  ADHERA  Yapıştırıcılar için Bağlayıcı Astar kullanılmalıdır. Dişli yapısından dolayı dik camsı yüzeylerde yüzeyi pürüzlendirmek amacı ile çimento esaslı sıva ve şaplar ile sağlam ve boyalı yüzeylerde ise aderans arttırmak ve yüzeyin su ihtiyacını dengelemek için kullanılır. Gülkurusu renkli olması sürüldüğü yüzeyde belirgin olmasını ve uygulama kolaylığı sağlar.

Akrilik dispersiyon esaslı ADHERA uygulamasından sonra astar henüz tam kurumadan yaş üstü yaş metodu ile kaplama malzemesinin cinsine ve boyutlarına göre en uygun FİXA Seramik Yapıştırıcısı uygulanmalıdır.

TS EN 12004 standardı duvar, zemin ve tavanların iç ve dış kısımlarına karoların döşenmesinde kullanılan seramik karo yapıştırıcılarını kapsar. Seramik karo yapıştırıcılarının çimentolu, dispersiyon ve reaksiyon reçineli olma esasına göre, uygunluk ve performans özelliklerine ilişkin değerleri farklılık gösterir. Bu standarda göre seramik yapıştırıcıları içeriğine, performans özelliklerine ve ilave özelliklerine göre üç farklı sınıfa göre tanımlanmaktadır.

Çimentolu Yapıştırıcı (C): Hidrolik bağlayıcı (su ile sertleşen bağlayıcı madde) maddeler, agrega ve organik katkıların karışımıdır. Yapıştırıcı, kullanılmadan hemen önce su veya sıvı bir katkı maddesi ile karıştırılır. Çimentolu yapıştırıcılar Tip C olarak gösterilirler.

Dispersiyon Yapıştırıcı (D): Sulu polimer dispersiyon halindeki organik bağlayıcı madde(ler) ile organik katkı maddelerinin ve mineral dolgu maddelerin karışımıdır. Kullanıma hazırdır. Dispersiyon yapıştırıcılar Tip D olarak gösterilirler.

Reaksiyon Reçine Yapıştırıcı (R): Sertleşmenin kimyasal tepkime ile meydana geldiği sentetik reçine, mineral dolgu maddeleri ve organik katkı maddelerinin karışımıdır. Bir veya daha çok bileşen halinde bulunabilirler. Reaksiyon reçine esaslı yapıştırıcılar Tip R olarak gösterilirler.

Rahat, sağlıklı ve kullanışlı konutların, iş yerlerinin ve diğer yapıların meydana gelişinde, seramik kaplama malzemelerinin, doğru ve tekniklerine uygun yapılmasının önemi çok büyüktür. Seramik malzemesinin kullanım biçimi; estetik görünüşü ve kaliteyi iyi veya kötü yönde etkiler.

 • Mekanda, fayans-seramik kaplamaya görünen köşelerden başlanmalı,
 • Fayans-seramik kaplamaya başlamadan önce iyi bir planlama yapılmalı,
 • Parça kullanmak gerekecek ise, bu fayans-seramikler, olabildiğince kapı arkalarına veya doğrudan görünmeyecek köşelere getirilmelidir.
 • Seramik-fayans yapılmadan önce proje tasarımcısı bir kaplama planı yaptı ise doğal olarak bu plana uyulmalıdır.
 • Böyle bir düzenleme yok ise kompozisyon, ustanın inisiyatifinde olmalıdır.
 • Minimum %2 eğim ile süzgeç tasarlanmalı ve suyun tahliyesi süzgece doğru olacak şekilde seramik dizilimine bağlanmalıdır.
 • Seramikler süzgeç başlığı ile uyumlu olacak şekilde kesilmeli, süzgeç ile seramik arasında sızdırmazlık sağlanmalıdır.

 • Uygulama yüzeyindeki bozukluklar, yüzey derinliğine ve yapısına bağlı olarak, 24 saat önce uygun FİXA tamir harçları ile düzeltilmelidir.
 • Seramiklerin yüzeyden ayrılmaması için zemin sağlam olmalıdır.
 • Çekiç, murç yardımı ile farklı derinliklerde zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir.
 • Düzgünlük mastar ile kontrol edilmeli, sapma 7mm’yi geçmemelidir.
 • Sapmalar %20’nin altında ise bölgesel, %20’den fazla ise genel bir onarım yapılmalıdır.
 • Emiciliği yüksek yüzeylerde yapıştırıcının erken kuruma riskinin ortadan kaldırılması için yüzey hafifçe ıslatılmalıdır.
 • Su 1 dakikadan daha kısa sürede emilir ise çok emici kabul edilmelidir.
 • Uygulama esnasında yüzeyin nemli kalması sağlanmalıdır. Yüzey çok su emici ise yüzeye astar çekildikten sonra uygulama yapılmalıdır.
 • Uygulama yüzeyinin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır.
 • Tüm kalıntılar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.